Lovitură de teatru în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – U Cluj. 7 goluri în primul meci al etapei

FCU Craiova a pierdut meciul cu U Cluj, scor 3-4, în etapa etapa a treia din Superliga.

Înainte de acest meci, niciuna dintre cele două echipe nu a câștigat în actuala stagiune.

Ocaziile au fost împărțite în prima parte. Primul gol a fost marcat în minutul 37 când Dan Nistor l-a învins pe Popa. Oltenii au restabilit egalitatea în repriza a doua, în minutul 50, prin Chițu. Nouă minute mai târziu, același Chițu a mărit avantajul celor de la FCU Craiova, după ce a reușit să treacă de portarul ardelenilor și să trimită în poarta goală.

Oaspeții au restabilit însă egalitatea. Clujenii au primit o lovitură de la 11 metr. Baeten a făcut henț în careu după o centrare a lui Chipciu. Nistor a marcat fără probleme.

Finalul a fost incredibil. Clujenii nu s-au bucurat mult, pentru că după doar câteva minute, Sekou Sidibe a marcat pentru 3-2. În minutul 81, Chipciu a marcat și el, și a restabilit egalitatea. Tot Chipciu a întors scorul în favoarea echipei sale după în minutul 87.

FCU Craiova – Universitatea Cluj, echipe de start:

FCU CRAIOVA: 31. R. Popa – 18. Compagnucci, 3. Paramatti, 14. Henriques, 30. Van Durmen – 8. Dr. Albu, 6. Vl. Achim – 24. Baeten, 10. Bauza, 28. Bahassa – 11. Chițu
REZERVE: 50. Gurău, 2. Negru, 5. Kvakic, 72. Padula, 77. Asamouh, 74. Ciobanu, 23. Al. Pop, 51 Sidibe, 99. Blănuță
ABSENȚI: Mascarenhas (suspendat), Leo Lacroix (neconvocat)
ANTRENOR: Nicolae Dică

U CLUJ: 33. Gorcea – 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu – 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor – 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Chipciu
REZERVE: 23. Iliev, 26. Oancea, 17. Pițian, 93. Călugăr, 18. perianu, 97. Hofman, 11. Tescan, 8. Calcan, 59. Popadiuc
ANTRENOR: Anton Petrea

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Robu Ovidiu (Chitila)