Loredana Toma a ieșit din cursa pentru o medalie la Jocurile Olimpice 2024. Stabilise un nou record olimpic, dar încercarea a fost anulată. A ratat tot la aruncat

Halterofila Loredana Toma (29 de ani) nu a reușit să câștige o medalie olimpică. A ratat ridicările în proba de aruncat. La stilul smuls, stabilise un nou record olimpic, dar încercarea a fost anulată. În final, a teerminat pe locul 11.

Pentru cea mai titrată româncă în sportul ei este prima participare la Jocurile Olimpice la categoria 71 kg. La Tokyo nu a putut participa, pentru că federația din România a fost suspendată un an după mai multe scandaluri de dopaj.

Loredana Toma

Românca a ridicat cu succes 111kg, la smuls, din prima încercare a finalei. La a doua încercare a ridicat 115kg. A urmat o ridicare de 117kg, dar greutatea a fost anulată în urma unei contestații. Românca stabilise un record olimpic, înainte de decizia juriului. După acest stil, sportiva noastră a fost pe locul 3.

La stilul aruncat, Loredana a ridicat 131kg. La a doua încercare nu a reușit însă să ridice 133kg și a ratat-o și pe a treia la 134kg.

Loredana Toma are un palmares de invidiat. Are 5 titluri mondiale şi 17 europene. Mai mult, la Campionatele Europene nu a mai pierdut din 2017.

Mihaela Cambei a obţinut medalia de argint la JO

Mihaela Cambei a câștigat medalia de argint la categoria 49 de kilograme.. La final a dezvăluit că a avut câteva probleme la cot.

„A fost concursul vieţii mele pentru care m-am antrenat doi ani de zile. Am simţit că îmi rămâne mâna pe podium pentru că am avut un cârcel foarte mare la mână în care mi s-a oprit şi degetul. Cotul mă durea foarte tare, dar am zis ori la bal, ori la spital.

Nu ştiu care şi cum a fost, nu am urmărit tabela. Eu m-am concentrat pe ce trebuia să fac, să-mi ridic toate încercările. Dacă rata chinezoaica, ne cânta imnul în această seară. Dar eu sunt mândră de ce am reuşit să aduc pentru că este prima medalie olimpică la fete, la haltere”, a spus românca.