Lituanienii fac scandal! Cuvinte dure după înfrângerea din Ghencea. Au distrus arbitrajul

Lituanienii au fost nemulțumiți după meciul din Ghencea. România a învins Lituania, 3-1, în cel de-al doilea meci din Liga Națiunilor. Jurnaliștii au analizat penalty-ul obținut de tricolori cu ajutorul VAR și-au exprimat nemulțumirea.

România este liderul grupei 2 din League C, cu 6 puncte. Pe locurile 2 și 3 se află, la egalitate, Kosovo și Cipru, în timp ce Lituania este codașa grupei, cu 0 puncte

Lituanienii fac scandal după înfrângerea din Ghencea

Naționala României a deschis scorul în minutul 4, prin Valentin Mihăilă, dar oaspeții au egalat. În repriza a doua, lituanienii au avut un gol anulat, apoi tricolorii au primit o lovitură de pedeapsă. Presa din Lituania a fost total nemulțumită de arbitraj, totuși a recunoscut că reușita lui Antanavicius trebuia să fie anulată.

„Este dezamăgitor, dar după încă o analiză VAR se acordă penalty, iar Răzvan Marin îi aduce pe români în avantaj”, au spus cei de la Lrytas .

„Echipa națională a Lituaniei a luptat admirabil și a înscris un gol frumos, dar în final a pierdut după intervenția VAR”, au notat și cei de la TV3.

Selecționerul Lituaniei, nemulțumit de arbitraj

„Nu este prima dată (n.r. când sunt dezavantajați de VAR). În meciul cu Cipru am avut un episod clar când jucătorul nostru a fost doborât în ​​suprafața de pedeapsă. Arbitrul nu a fluierat. Azi, păcat că acest meci care a fost fascinant pentru spectatori nu a putut fi decis de echipe, care au jucat 11 contra 11.

Avem o echipă foarte tehnică, foarte rapidă. Am încercat să ieșim pe contraatacuri rapide.  Ceea ce mă mulțumește cel mai mult este convingerea fotbaliștilor noștri că pot juca bine împotriva unor echipe atât de bune, cărora le pot fi adversari egali.

Nu sunt atât de întristat de acest rezultat, pentru că am văzut calitatea meciului de astăzi.
Am egalat, am avut mai multe ocazii, în repriza secundă am început să rămânem fără energie. Am continuat să ne creăm ocazii, am marcat un gol care a fost anulat…

Când arbitrul se uită pe ecran atâta timp, decizia poate fi una sau alta, astăzi ambele decizii au fost nefavorabile pentru noi.
Cred că românii au suficientă calitate să obțină rezultatele pe care și le propun fără ajutor. Păcat că astăzi echipele nu au avut voie să afle singure care dintre ele este mai demnă de victorie”, a spus Edgaras Jankauskas.