Leo Messi, revenire în forță după accidentare. A ratat meciuile naționalei, dar a făcut spectacol pentru Inter Miami: ‘Sunt puțin obosit’ / Video

Leo Messi a revenit în forță după accidentarea suferită. Argentinianul nu a putut să joace pentru echipa națională în meciuile din preliminariile Campionatului Mondial din 2026.

A făcut însă spectacol la Inter Miami. A marcat de două ori și a oferit o pasă de gol în victoria cu Philadelphia Union, scor 3-1.

Leo Messi, revenire în forță după accidentare

Leo Messi a reuşit o dublă şi o pasă de gol, sâmbătă, la revenirea sa după accidentare, pentru Inter Miami în MLS. Argentinianul a fost implicat la toate golurile echipei sale în victoria cu 3-1 în faţa echipa Philadelphia Union.

Atacantul în vârstă de 37 de ani a marcat două goluri în patru minute (26, 30), înainte de a oferi un assist pentru Luis Suarez în prelungiri (90+8).

Campionul mondial nu mai jucase de la victoria Argentinei în finala Copa America cu Columbia, la 14 iulie, din cauza unei accidentări la gleznă.

Ultima dată când Messi a jucat pentru Inter Miami a fost la 1 iunie.

De opt ori câştigător al Balonului de Aur, Messi a ratat şi ultimele meciuri ale Argentinei din preliminariile pentru Cupa Mondială 2026.

„Adevărul este că sunt un pic obosit. Nici căldura şi umiditatea din Miami nu ajută. Dar chiar am vrut să revin. Am stat departe de teren mult timp”, a declarat fotbalistul, după meci.