Leo Messi i-a spulberat recordul lui Cristiano Ronaldo: portughezul nu mai are nicio șansă să revină

Rivalitatea dintre Leo Messi și Cristiano Ronaldo este un legendară, iar cei doi s-au bătut ani la rând cu recordurile.

Messi și Ronaldo sunt cei mai mari marcatori din top 5 campioanate ale Europei, iar acum argentinianul a bătut un vechi record.

Record în top 5 campionate

Înainte de partida cu Montpellier, Messi se afla la egalitate de goluri cu Ronaldo, la numărul de goluri marcate în Europa.

Cei doi aveau 696 de goluri, însă odată cu reușita cu Montpellier a ajuns la borna 697 și a devenit lider solitar la acest capitol.

Pentru Ronaldo va fi foarte greu să mai bată acest record, având în vedere că joacă la Al-Nassr, în Arabia Saudită.

Vis pentru Messi, coșmar pentru Mbappe

Pentru argentinian, meciul cu Montpellier a fost unul de vis, dar pentru colegul său de echipă, Kylian Mbappe, a fost un coșmar.

Specialist al penalty-urilor, Kylian Mbappe a reușit să rateze două lovituri de la 11 metri, în decurs de câteva secunde.

Fundașul gazdelor, Christopher Julien, l-a tras de tricou pe Sergio Ramos în propriul careu, iar arbitrul de centru a acordat lovitură de la 11 metri pentru PSG.

A executat Mbappe, dar șutul lui a fost respins de Lecomte. Lovitura s-a repetat, pentru că portarul nu a stat cu cel puțin un picior pe linia porții.

Ulterior, Kylian Mbappe a executat al doilea penalty și a tras în bară. Mingea s-a întors în teren, dar superstarul francez a ratat singur cu poarta goală, de la 6 metri.

Coșmarul lui Mbappe a continuat. El a fost înlocuit în minutul 21, cu Hugo Ekitike, din cauza unor dureri la coapsa stângă, informează RMC.

Cel mai probabil mâine va fi cunoscută gravitatea accidentării și perioada de indisponibilitate.

Meci cu peripeții pentru PSG

În minutul 30 a ieşit de pe teren şi Sergio Ramos, accidentat, iar în minutul 36 arbitrul a anulat un gol al lui Messi pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

PSG a mai avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid, la şutul lui Hakimi din minutul 53, dar două minute mai târziu Ruiz a marcat primul gol valabil al meciului şi parizienii conduceau cu 1-0.

În minutul 72 Messi a majorat avantajul lui PSG, iar pe final Nordin a înscris pentru Montpellier, dar Zaire-Emery a stabilit scorul final, 3-1 pentru PSG.

Trupa lui Christoph Galtier este pe primul loc al clasamentului, cu 51 de puncte.

Parizienii par a fi mai mult gândul la duelul cu Bayern Munchen, din Uefa Champions League.

Pe data de 14 februarie PSG primește replica lui Bayern Munchen în prima manșă a optimilor Ligii Campionilor. Returul are loc pe 8 martie.