Leo Messi face spectacol. A depășit bariera de 100 de goluri pentru națională / Video

Leo Messi a făcut spectacol în amicalul dintre Argentina și Curacao, încheiat cu scorul de 7-0. Vedeta celor de la PSG a marcat 3 goluri, iar acum se poate lăuda cu peste 100 de reușite pentru echipa națională.

Messi a marcat în minutele 19, 32 şi 36, ajungând la un total de 102 goluri în tricoul naţionalei Albiceleste.

Celelalte goluri au fost marcate de Nicolas Gonzalez (22), Enzo Fernandez (34), Angel Di Maria (penalty) şi Gonzalo Montiel (86).

În vârstă de 35 de ani, Lionel Messi este al treilea jucător din istoria fotbalului care a depăşit bariera de 100 de goluri la selecţionata naţională. Cristiano Ronaldo are 122 goluri, iar iranianul Ali Daei, 109 goluri.

Rangelo Janga, atacantul echipei CFR Cluj, a evoluat timp de 57 de minute pentru Curacao.

Selecţionerul argentinian Lionel Scaloni a utilizat în acest meci următorii jucători:

Emiliano Martínez (Franco Armani, 79) – Gonzalo Montiel, German Pezzella, Nicolas Otamendi (Juan Foyth, 48), Marcos Acuna – Giovani Lo Celso (Angel Di María, 66), Enzo Fernandez (Exequiel Palacios, 48), Alexis Mac Allister (Rodrigo De Paul, 48) – Lionel Messi, Lautaro Martínez (Paulo Dybala, 66), Nicolas Gonzalez.

Curacao: Eloy Room – Jurien Gaeari, Rhu Endly Martina, Roshon van Eijma, Sherel Floranus – Bradley Kuwas, Vurnon Anita (Kevin Felida, 82), Leandro Bacuna (Elson Hooi,82), Kenji Gorre (Richairo Zivkovic, 57) – Juninho Bacuna – Rangelo Janga (Jeremy Antonisse, 57). Selecţioner: Remko Bicentini.