Leo Messi face senzaţie la Copa America! Argentinienii, pas important spre trofeu. Nu le-au dat nicio şansă adversarilor

Leo Messi face senzaţie cu echipa națională, la Copa America! Argentinienii au făcut un pas important spre câștigarea trofeului. „Pumele” nu le-au dat nicio şansă adversarilor şi sunt în goana spre trofeu.

Leo Messi face parte din lotul echipei naționale a Argentinei, care în această perioadă se află la Copa America. Argentinienii s-au impus cu 2-0 în partida contra selecționatei din Peru și și-au asigurat calificarea în sferturile de finală de la Copa America.

Leo Messi face senzație la Copa America!

Chiar dacă a stat pe bancă din cauza unei accidentări, Messi s-a bucurat de victoria echipei sale. Meciul a fost decis după două goluri marcate într-un mod spectaculos.

În prima repriză, Peru a rezistat eroic, dar atacantul celor de la Inter Milan a deschis tabela de marcaj imediat după pauză. În minutul 47, Angel di Maria i-a dat pasă lui Lautaro, acesta a preluat, a intrat în careu, și a înscris în poarta lui Gallese, cu o execuție spectaculoasă. În minutul 86, atacantul italienilor de la Inter a profitat de greșeala unui fundaș și a marcat un nou gol.

Argentina s-a calificat în sferturile de finală de la Copa America, în urma victoriei obținute. În primele două partide, selecționata antrenată de Walter Samuel a învins Canada (2-0) și Chile (1-0). Canadienii s-au calificat și ei de pe locul doi, cu 4 puncte, iar Chile, cu 2 puncte. Peru a terminat ultima în grupă, cu un singur punct.

În sferturi, Argentina se va confrunta cu echipa care va termina Grupa B pe locul doi. Acolo, Ecuador și Mexic ocupă pozițiile 2 și 3 și se vor întâlni într-un meci direct luni, 1 iunie, de la 03:00.