La un punct de fericire! Hermannstadt a învins-o pe U Cluj, scor 2-1, și mai are nevoie de un egal cu CSA Steaua ca să promoveze direct

S-a consumat și meciul-dinamită din etapa #9 din play-off-ul Ligii 2. Universitatea Cluj spera că o va imita pe Petrolul și la finalul jocului va sărbători cu fanii pe gazon promovarea pe prima scenă.

Însă uneori clișeele nu sunt doar clișee. Una e socoteala de acasă, și alta, cea din târg. Hermannstadt n-a venit să bage autobaza în poartă și în minutul 14 conducea deja pe tabelă, grație golului marcat de Paraschiv.

Tot echipa pregătită de Măldărășanu a înscris prima și după pauză, prin Alhasan. Au redus și ”șepcile roșii” rapid din diferență, și a fost bine pentru ritmul partidei. Care așa s-a încheiat, în ciuda celor aproape 7 minute de prelungire lăsate de Sebastian Colțescu.

Chiar dacă au câștigat astăzi, elevii lui Măldărășanu trebuie să obțină minimum un punct și în ultima etapă, cu CSA Steaua. Abia atunci ar fi siguri de promovarea directă.

”Poate v-ați dat seama, dar pe parcursul acestui campionat noi am jucat fotbal!”, a replicat Măldărășanu, care, deși ploieștean și fost jucător al Petrolului, n-a uitat să invoce greșeala de arbitraj care a adus ”lupilor galbeni” un punct care i-a ajutat să aibă deja sacii în căruță.

Echipa lui Erik Lincar are avantaj față de Hermannstadt în eventualitatea în care ar fi la egalitate de puncte, întrucât „șepcile roșii” au încheiat sezonul regulat cu un număr superior de puncte sibienilor, 42 față de 41, acesta fiind principalul criteriu de departajare aplicat.