Kylian Mbappe scrie istorie la PSG. A devenit cel mai bun marcator din istoria campioanei Franței

PSG a obținut a treia victorie consecutivă în Ligue 1.  Campioana Franței s-a impus în fața celor de la Nantes, 4-2.

Formația pregătită de Christophe Galtier a deschis scorul după 12 minute prin Lionel Messi, iar argentinianul a ajuns la 13 reușite în acest sezon de Ligue 1.

Campioana en-titre și-a dublat avantajul 5 minute mai târziu, la capătul unei acțiuni la care Jaouen Hadjam și-a înscris în proprie poartă.

Până la pauză, canarii au echilibrat balanța. Mai întâi Ludovic Blas a redus din diferență în minutul 31, ca mai apoi, Ignatius Ganago să restabilească egalitatea. În minutul 60, Danilo Pereira a adus-o din nou în avantaj pe PSG. Kylian Mbappe a marcat și el  în prelungiri

Kylian Mbappe, cel mai bun marcator din istoria PSG

Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria celor de la PSG la doar 24 de ani. Francezul a ajuns la 201 goluri marcate pentru campioana Franței.

Kylian Mbappe a reușit această performanță în 247 de meciuri jucate și l-a devansat pe Edinson Cavani care a avut nevoie de 301 meciuri pentru a înscrie de 200 de ori.

Francezul a venit la campioana Franței în urmă cu aproape cinci ani de la AS Monaco, pentru 180 de milioane de euro.

PSG își păstrează avansul liniștitor față de ocupanta locului 2, Marseille. Parizienii au 11 puncte peste rivala din Ligue 1.