Karim Benzema s-a întors din vacanţă în stil! Francezul a revenit cu un gol pentru Real Madrid

Golgheterul francez Karim Benzema a marcat în primul său meci disputat pentru Real Madrid după vacanţa estivală, marţi seară în amicalul cu echipa mexicană Club America, încheiat la egalitate, 2-2, pe stadionul Oracle Park din San Francisco (California).

Benzema, considerat favorit la câştigarea Balonului de Aur în acest sezon, l-a învins pe portarul Guillermo Ochoa cu un şut cu efect din afara careului (22), după de mexicanii reuşiseră deschiderea scorului în minutul 5, prin Henry Martin, anunta agerpres.ro.

Înlocuit la pauză, atacantul francez nu a putut executa penalty-ul obţinut în debutul reprizei secunde de Lucaz Vazquez şi transformat perfect de belgianul Eden Hazard (55).

Elevii antrenorului Carlo Ancelotti nu au putut păstra însă acest avantaj, fiind egalaţi în finalul meciului, când Alvaro Figalo a marcat cel de-al doilea gol al mexicanilor, tot în urma unei lovituri de la 11 m (82).

Real Madrid, câştigătoarea ultimei ediţii a Ligii Campionilor, va avea un ultim amical pe pământ nord-american, sâmbătă în compania formaţiei italiene Juventus Torino, înainte de a înfrunta deţinătoarea trofeului Europa League, echipa germană Eintracht Frankfurt, în Supercupa Europei, programată pe 10 august la Helsinki (Finlanda).