Karim Benzema, gol decisiv în ultimul meci pentru Real Madrid. A fost aplaudat de 80.000 de oameni / Video

Karim Benzema, gol decisiv în ultimul meci pentru Real Madrid. Francezul a marcat în egalul cu Atlhetic Bilbao, scor 1-1.

Pentru fotbalistul de 35 de ani acesta a fost ultimul meci în tricoul spaniolilor. Va pleca în Arabia Saudită unde va semna cu Al Ittihad, pentru 200 milioane de euro.

Benzema a fost schimbat în minutul 74 al meciului, la două minute după ce marcase din penalty. Egalul a ajutat-o pe Real Madrid să-și păstreze locul secund în La Liga.

Momentul în care francezul a părăsit terenul a fost unul emoționant. Cei 80.000 de spectatori care asistau la meciul de pe Bernabeu l-au aplaudat în picioare.

Benzema a aplaudat și el, apoi s-a îmbrățișat cu Ancelotti și și-a salutat colegii de pe bancă.

Karim Benzema a jucat pe Santiago Bernabeu 14 ani. A venit la Real în 2009, de la Lyon, pentru 35 de milioane de euro. În această perioadă a câștigat 25 de trofee. Fotbalistul care a fost recompensat cu Balonul de Aur are în palmares 5 Ligi ale Campionilor, 5 Campionate Mondiale ale Cluburilor, 4 Supercupe ale Europe, 4 titluri, 3 Cupe ale Regelui și 4 Supercupe ale Spaniei.
Benzema ocupă locul 5 în topul fotbaliștilor cu cele mai multe prezențe pentru Real (648) și locul doi în ierarhia golgheterilor all-time (354 de goluri).