Jucătorii Arabiei Saudite, în genunchi după înfrângerea cu Polonia. Prințul Abdulaziz bin Turki a dat buzna în vestiar. Imaginile au devenit virale

Arabia Saudită a pierdut, scor 0-2, meciul cu Polonia, în grupa C de la Campionatul Mondial.

Zielinki a deschis scorul în minutul 39. În prelungirile primei reprize saudiții au primit o lovitură de pedeapsă, ratată însă de Al Dawsari. Lewandowski a stabilit rezultatul final în minutul 83, după o gafă a mijlocașului Abdulelah Al-Malki (28 de ani).

Cum s-a terminat meciul, ministrul Sportului din Arabia Saudită, prințul Abdulaziz bin Turki Al Saud, s-a grăbit la vestiare pentru a sta de vorbă cu Al-Malki. Acesta era extrem de abătut și cu greu și-a ridicat privirea din pământ. Imaginile au devenit rapid virale.

Chiar dacă au pierdut, saudiții au șanse să se califice în optimile de finală, asta după ce au produs surpriza în prima etapă și au învins Argentina.

„Sunt mândru de ce au făcut băieții astăzi, de atitudinea lor. Nu a murit nimeni, încă nu s-a terminat pentru noi! Avem o finală împotriva Mexicului și vom face tot posibilul. Nimeni nu e resemnat în tabăra noastră, vom lupta până în ultima secundă”, a declarat Herve Renard, selecționerul Arabiei Saudite.