Juan Bauza face anunțul nopții! Dezvăluiri de ultimă oră după calificarea în Cupa României: ‘Știam ca e un meci crucial’ + Ce obiectiv are FCU Craiova în Superliga

Juan Bauza face anunțul nopții! Dezvăluiri de ultimă oră după calificarea în Cupa României. S-a aflat ce obiectiv are FCU Craiova în Superliga. Jucătorul lui Adrian Mititelu știa că vor da peste o echipă puternică.

FCU Craiova s-a calificat în Cupa României, după ce a reușit să iasă victorioasă din duelul cu FCSB, scor 2-0.

Juan Bauza face anunțul nopții!

Juan Bauza a recunoscut că a început meciul motivat să câștige, chiar dacă era conștient de valoarea echipei lui Elias Charalambous. Argentinianul a mărturisit că după victoria obținută la meciul cu FCSB din Cupă, echipa este motivată să obțină si cele trei puncte la meciul viitor din Superliga.

„Știam de la bun început că aveam nevoie de victorie. Eram convins de valoarea echipei contra căreia am jucat și de valoare jucătorilor pe care îi are această echipă. În același timp am jucat pentru victorie din primul minut și din fericire am obținut victoria.

Deși sunt două competiții diferite, o victorie poate să îți dea încrederea necesară pentru un următor meci din campionat. O să muncim în continuare să obținem cele trei puncte și în Superliga.

Sunt încrezător în colegii mei, în antrenor. Îndiferent de forma echipei pe care o întâlnim, trebuie să ne menținem ideile. Îmi place când echipa noastră are mingea și încearcă să producă, să joace fotbal”, a declarat Bauza la finalul meciului, în direct la TV Digi Sport.

Sferturile de finală din Cupa României se vor disputa într-o singură manșă, pe terenul celor 4 câștigătoare de grupă. Corvinul Hunedoara – CFR Cluj și FCU Craiova – FC Voluntari sunt sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului. Asta înseamnă că cele două câștigătoare se vor înfrunta în semifinale, tot într-o singură manșă. Echipa gazdă va fi stabilită prin tragere la sorți.

Pe cealaltă jumătate de tablou se vor înfrunta U Cluj – Hermannstadt și CSU Craiova – Oțelul. Sferturile de finală sunt programate în jurul datei de 3 aprilie 2024, iar semifinalele 3 săptămâni mai târziu. Finala Cupei României se va juca pe 15 mai, locul de desfășurare urmând să fie anunțat ulterior.