Jessica Pegula, numărul 3 mondial, eliminată de la Roland Garros

Jessica Pegula, numărul 3 mondial, a fost învinsă clar de belgianca Elise Mertens (28 WTA), cu 6-1, 6-3, vineri, în turul 3 la Roland Garros.

Mertens s-a impus în toate cele trei meciuri pe care le-a disputat până acum împotriva Jessicăi Pegula. Cu accederea sa în optimi de finală, belgianca a egalat cea mai pună performanţă a sa la Roland Garros, realizată în 2018 şi 2022. Următoarea sa adversară va fi o jucătoare din Rusia, câştigătoarea duelului dintre Anastasia Pavliucenkova (333 WTA) şi Anastasia Potapova (25 WTA).

Rusoaica Daria Kasatkina, locul 9 în ierarhia tenisului feminin, a spulberat-o vineri pe americanca Peyton Stearns (69 WTA), cu 6-0, 6-1 şi a obţinut primul bilet pentru optimile de finală.

Daria Kasatkina, în vârstă de 26 de ani, semifinalistă anul trecut la Roland Garros, nu a pierdut niciun set la actuala ediţie.

Iga Swiatek, în turul trei

Numărul unu mondial şi deţinătoare a titlului, a obţinut joi o calificare lejeră în turul 3 la Roland Garros, lăsându-i doar patru ghemuri americancei Claire Liu (102 WTA), învinsă cu 6-4, 6-0 după o oră şi 29 de minute de joc, relatează AFP.

Swiatek, care a împlinit miercuri 22 de ani, a trecut în primul tur cu acelaşi scor de jucătoarea spaniolă Cristina Bucşa, născută la Chişinău. Următoarea adversară a polonezei va fi chinezoaica Xinyu Wang (80 WTA).

Câştigătoarea a trei turnee de Mare Şlem trebuie să ajungă cel puţin în sferturi de finală pentru a spera să se menţină în fotoliul de lider mondial după Roland Garros.