Jaqueline Cristian, out de la Guangzhou. Românca a ratat 6 mingi de set. Cu câți bani a plecat de la turneul asiatic

Jaqueline Cristian a fost eliminată în optimile turneului WTA Guangzhou. Românca a pierdut în fața Luciei Bronzetti, scor 6-7, 4-6.

Aceasta a fost a patra confruntare dintre cele două jucătoare de tenis și este pentru prima dată când Cristian a pierdut.

Jaqueline Cristian, out de la Guangzhou

Lucia Bronzetti (25 de ani, 84 WTA) a avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a se califica în turul următor al turneului de 250 de puncte de la Guangzhou.

Meciul a fost unul echilibrat, dar în final italianca a obținut biletul pentu sferturile de finală. Asta după ce Jaqueline Cristian a ratat 6 mingi de set în prima manșă, dar a cedat în tiebreak. În setul secund a condus cu break la 4-3, dar în final a căzut.

A fost cea de-a patra confruntare directă dintre Cristian și Bronzetti si prima câștigată de italiancă. Românca o învinsese la Karlsruhe, Wimbledon și Palermo.

Bronzetti o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea dintre Sijia Wei și Wang Xiyu.

Jaqueline (74 WTA) a plecat acasă cu un cec în valoare de $ 4,040 și cu 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu. În acest sezon, românca a obținut  26 de victorii și a pierdut 29 de partide.