Jaqueline Cristian, meci dramatic în turul 2 la Jocurile Olimpice 2024. Românca, out de la Paris. A fost eliminată de un fost lider mondial

Jaqueline Cristian nu a reușit să găsească soluția în fața nemțoaicei Angelique Kerber la Jocurile Olimpice de la Paris. După un meci fabulos, românca a fost eliminată, scor 4-6, 6-3, 6-4.

România nu mai are nicio reprezentantă pe tabloul feminin de simplu la turneul de la Paris.

Jaqueline Cristian, out de la Jocurile Olimpice

Primul game a fost unul extrem de disputat, în care românca a salvat trei mingi de break. Nemțoaica a egalat, apoi Jaqueline a făcut 2-1. Kerber a revenit însă și a preluat conducerea, 4-2, pentru ca în final să câștige 6-4.

În actul secund, românca a reușit un break și a făcu 3-1, apoi nu și-a mai pierdut avantajul. În final s-a impus cu 6-3 și a trimis meciul în decisiv.

În setul al treilea, Jaqueline a făcut 1-0, apoi Angelique Kerber a revenit și a condus cu 3-1. Românca și-a făcut jocul și a restabilit egalitatea, 3-3. A fost 4-4, apoi nemțoaica a preluat conducerea, 5-4. Românca a luptat fantastic până la final, dar a fost învinsă.

Cristian, locul 61 WTA, a trecut în primul tur de franțuzoaica Caroline Garcia, numărul 25 mondial şi cap de serie 17. Românca s-a impus după două ore și 35 de minute, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4.