Jannik Sinner a ‘spart banca’! Suma uriaşă câştigată de sportivul dopat. Banii i-au intrat direct în conturi

Jannik Sinner a ‘spart banca’! Suma uriaşă câştigată de sportivul dopat. Banii i-au intrat direct în conturi. Italianul, liderul mondial ATP, a câştigat US Open pentru prima dată în carieră.

Jannik Sinner şi-a asigurat o sumă uriaşă după ce a câştigat al doilea turneu de Mare Şlem într-un singur an. S-a impus şi la Australian Open 2024.

Jannik Sinner a ‘spart banca’!

Jannik Sinner, numărul 1 mondial, nu i-a dat nicio şansă adversarului în ultimul act de la US Open 2024. Prins dopat de două ori în aprilie, italianul a scăpat de suspendare. Acum, a câştigat, pentru prima dată turneul US Open, ultimul Mare Şlem al anului.

Sinner, antrenat de Darren Cahill, l-a învins în finală pe americanul Taylor Fritz, locul 12 ATP, în minim de seturi, scor 6-3, 6-4, 7-5. Pentru această performanţă, a încasat 3,6 milioane de dolari

La meciul de la US Open au asistat numeroase celebrităţi. În tribune au fost Taylor Swift, Courteney Cox, Anna Wintour, Eddie Redmayne şi Lewis Hamilton. Cu victoria sa în două ore şi 16 minute, Sinner a devenit al patrulea om care câştigă Australian Open şi US Open pe hard în acelaşi sezon.

I-a egalat pe Mats Wilander, Roger Federer şi Novak Djokovic. În vârstă de 23 de ani, numărul 1 în clasamentul ATP este, de asemenea, primul campion italian la simplu masculin din istoria turneului. Mai mult, este doar al doilea campion italian la simplu în general, după triumful Flaviei Pennetta la simplu feminin din 2015.

Câştigătorul turneului a obţinut 3,6 milioane de dolari, iar finalistul învins 1,8 milioane de dolari.