Italia – Albania: Azzurri vs o echipă cu nouă jucători din Serie A

Italia începe turneul final din Germania în fața Albaniei, o națională care are în lot mulți jucători din Serie A. Există destul de multă presiune pe Azzurri înaintea meciului de pe Westfalenstadion din Dortmund, întrucât are în față adversarul cel mai slab cotat din prima fază a competiției. Din grupa B de la întrecerea continentală mai fac parte Spania și Croația.

Descoperă oferta şi alege-ţi favorita!

ITALIA ÎNCEPE CURSA DE APĂRARE A TROFEULUI

Italia a ratat calificare la ultimele două Cupe Mondiale, cele din 2018 și 2022, dar, între ele, s-a impus acum trei ani la campionatul continental început la Roma și încheiat la Londra. Acum, începe cursa de apărare a trofeului, însă nu este văzută printre marile favorite. Squadra pe care o are acum la dispoziție Luciano Spalletti pare să fie sub nivelul celei cu care a lucrat Roberto Mancini la precedenta ediție a turneului final continental.

Italia nu a impresionat anul trecut, nici în calificările pentru turneul final din Germania, nici în Nations League Finals, acolo un de a terminat pe locul al treilea, după ce a pierdut cu Spania, dar a câștigat cu Olanda. Vara trecută, Mancini a lăsat Squadra Azzurra pentru naționala Arabiei Saudite, iar locul său a fost ocupat de Spalletti, care luase de puțin timp Scudetto cu Napoli. Nu se poate spune că Italia a impresionat cu noul selecționer. Acesta are deja în spate un egal în Macedonia de Nord, o înfrângere cu Anglia pe Wembley, plus o remiză obținută cu emoții în fața Ucrainei, în meciul decisiv pentru calificare.

Italia n-a arătat grozav nici în amicalele din acest an. În martie, a jucat în Statele Unite, contra Venezuelei (2-1 pe Chase Stadium din Fort Lauderdale, Florida) și Ecuadorului (2-0 pe Red Bull Arena din Harrison, NJ). În această lună, n-a primit gol cu Turcia și Bosnia și Herțegovina, însă a marcat doar o dată. A fost 0-0 cu otomanii, la Bologna, și 1-0, după o reușită a lui Frattesi, în fața ex-iugoslavilor, la Empoli.

Înainte de turneul final din Germania, Spalletti a fost lovit și de accidentările lui Acerbi și Scalvini, care vor rata turneul final. Acolo nu vor fi prezenți nici Immobile, Orsolini, Zaniolo, Berardi, Politano, Kean, Bonaventura, Locatelli, Pessina, Tonali, Verratti, Florenzi, Spinazzola, Toloi sau Udogie. Lotul final este unul destul de tânăr și cu mulți jucători fără mare experiență internațională. În plus, pentru primul meci, sunt semne de întrebare și în privința lui Barella.

Descoperă oferta de pariuri antepost pentru turneul final!

ALBANIA, PRIMUL MECI LA UN TURNEU FINAL DE LA VICTORIA CU ROMÂNIA

Albania va juca la al doilea turneu final din istorie, după participarea de acum opt ani, de la campionatul din Franța. Atunci, echipa condusă de italianul Gianni De Biasi a pierdut cu Elveția și Franța, dar a câștigat cu România. A fost însă un succes care a dus doar la evitarea ultimului loc în grupă, nu și la calificarea în fazele eliminatorii. Acum, a ajuns la turneul din Germania, după ce a câștigat surprinzător o grupă cu Cehia, Polonia, Moldova și Insulele Feroe.

După De Biasi, naționala Albaniei a fost condusă de alți doi italieni, Panucci și Edy Reja. Calificarea la acest turneu final a fost obținută însă cu Sylvinho, fostul fundaș stânga brazilian, care a evoluat la Arsenal, Barcelona și Man City. După preliminarii, Albania a pierdut amicalele jucate în martie, 0-3 cu Chile, la Parma, și 0-1 cu Suedia, la Solna, însă ar trebui să-și fi recăpătat măcar puțin încrederea în această lună, când a câștigat cu 3-0 și 3-1 cu Liechtenstein și, respectiv, Azerbaijan, în două partide de pregătire care au avut loc în Ungaria.

În Germania, Sylvinho se va baza pe mulți jucători care evoluează sau au evoluat în Italia. Berisha, Kastrati, Hysaj, Djimsiti, Ismajli, Kumbulla, Bajrami, Ramadani și Asllani sunt cei care au jucat în sezonul recent încheiat din Serie A. Sunt însă și alții care acum evoluează la alte cluburi, dar care au un istoric în Italia. Printre ei se numără și cei doi fundași care vin din Superliga României: Arlin Ajeti de la CFR Cluj (fost la Frosinone, Torino, Crotone, Reggiana, Padova și Pordenone) și Naser Aliji de la Voluntari (fost la Virtus Entella).

Pe de altă parte, sunt de amintit și câțiva absenți din lotul albanez. Vorbim aici de Sokol Sikalleshi de la Konyaspor, care și-a anunțat și retragerea din națională după ce a fost omis de Sylvinho, de Myrto Uzuni de la Granada, de Arbnor Muja de la Samsunspor, de Keidi Bare de la Espanyol sau Odise Roshi de la Sakaryaspor.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• Italia și Albania s-au întâlnit ultima dată în noiembrie 2022, într-un amical câștigat de Azzurri, cu 3-1 la Tirana. Partida a avut loc chiar înainte de CM 2022, turneu la care nu era calificată niciuna dintre echipe.
  • Ultimele jocuri directe oficiale au avut loc în 2017, în calificările pentru CM 2018. Italia s-a impus atunci în ambele meciuri, 2-0 acasă și 1-0 în deplasare.
  • Italia a pierdut un singur meci din 10 cu Spalletti selecționer, pe cel cu Anglia. în rest, a câștigat 6 și a remizat în 3.

ECHIPELE PROBABILE

Italia: Donnarumma – Darmian, Buongiorno, Bastoni – Cambiaso, Cristante, Jorginho, Dimarco – Frattesi, Chiesa – Scamacca.

Albania: E. Berisha – Hysaj, Ismajli, Djimsiti, Mitaj – Asllani, Ramadani – Asani, Bajrami, Seferi – Broja.