Istvan Kovacs, în prim plan la EURO 2024! A fluierat Slovenia-Serbia. Ce a făcut arbitrul român în primul meci al zilei / Foto

Istvan Kovacs, în prim plan la EURO 2024! A fluierat Slovenia-Serbia. S-a aflat ce a făcut arbitrul român în primul meci al zilei de la turneul final din Germania. A fost o partidă crucială pentru ambele echipe.

Istvan Kovacs a fluierat disputa dintre Slovenia şi Serbia, întâiul duel al zilei de la EURO 2024.

Istvan Kovacs, în prim plan la EURO 2024!

Serbia a început mai slab, chiar dacă era obligată să câştige meciul. Asta după ce pierduse prima dispută de la EURO 2024, 0-1 cu Anglia. De partea cealaltă, Slovenia avea un punct după egalul cu Danemarca.

Slovenii au început meciul mai bine. Adam Gnezda a șutat din afara careului, dar Predrag Rajkovic a intervenit în minutul 4. Peste doar 4 minute şi Jan Mlakar a avut şansa deschiderii scorului, dar portarul sârbilor a salvat.

Istvan Kovacs a ieşit la rampă în minutul 25, când i-a dat galben lui Mladenovic. Apoi, Vlahovic a avut şansa deschiderii scorului, dar Oblak a reţinut. În minutul 38, Elsnik putea deschide scorul, dar a lovit doar bara. Sesko, din apropiere, nu a nimerit poarta.

În minutul 69, Karnicnik a dat lovitura. A marcat după un contraatac devastator al slovenilor. La ultima fază, Jovik a adus egalarea pentru sârbi. Scor final Slovenia-Serbia 1-1 şi cele două echipe încă mai speră la calificarea în optimi, înaintea ultimei etape.

Echipele de start în Slovenia – Serbia:

Slovenia (4-4-2): Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic, Gnezda Cerin, Elsnik, Mlakar – Sporar, Sesko
Rezerve: Balkovec, Belec, Blazic, Brekalo, Celar, Gorenc Stankovic, Horvat, Ilicic, Kurtic, Lovric, Vekic, Verbic, Vipotnik, Zeljkovic, Zugelj
Selecționer: Matjaz Kek

Serbia (3-4-1-2): Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic, Ilic, Lukic, Mladenovic – Tadic – Vlahovic, Mitrovic
Rezerve: Babic, Birmancevic, Gacinovic, Gudelj, Jovic, Kostic, Maksimovic, Mijailovic, Sergej Milinkovic-Savic, Vanja Milinkovic-Savic, Petrovic, Raktov, Samardzic, Spajic, Stojic
Selecționer: Dragan Stojkovic

Arbitru: Istvan Kovacs (România)
Arbitrii asistenți: Vasile Marinescu (România), Ovidiu Artene (România)