Irlanda s-a impus în Scoţia în Turneul celor Şase Naţiuni și se gândește la Marele Şlem

Echipa naţională de rugby a Irlandei a învins duminică, în deplasare, reprezentativa Scoţiei, scor 22-7, într-un meci din Turneul celor Şase Naţiuni la rugby.

Irlanda s-a impus la Edinburgh, pe stadionul Murrayfield, după o primă repriză echilibrată şi încheiată cu scorul de 8-7 în favoarea irlandezilor.

Ambele echipe au reuşit câte un eseu, scoţienii prin Huw Jones, în minutul 16, iar oaspeţii prin Mack Hansen, în minutul 27, potrivit news.ro.

Irlandezii s-au desprins în repriza secundă, după o evoluţie excelentă.

Au mai înscris două eseuri James Lowe (min. 56) şi Jack Conan (min. 61), iar Irlanda, victorioasă şi în Scoţia, va întâlni Anglia sâmbăta viitoare, urmând să obţină, în cazul unei victorii, Marele Şlem în ediţia 2023 a Turneului celor Şase Naţiuni.

În celelalte meciuri, Franța a învins Anglia cu 53 – 10 pe stadionul Twickenham din Londra. Este cea mai severă înfrângere pe teren propriu din istorie a englezilor. Într-o altă partidă,  Țara Galilor a învins Italia la Roma cu 29 – 17.