Irina Begu a dat lovitura! Reușită importantă pentru româncă la Roland Garros. Cu cine se bate în turul 3

Irina Begu (33 de ani, 127 WTA) s-a calificat în turul 3 la Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-2, pe Linda Noskova (19 ani, 29 WTA) .

Meciul a început după ora 21.00, după mai multe amânări cauzate de ploaie.

Irina Begu, calificare în turul 3 la Roland Garros

După o așteptare lungă, Irina Begu a intrat pe terenul 12, în jurul orei 21.45, pentru a juca în turul doi cu Linda Noskova.

Românca a început în forță și a condus de la începutul primului set. La final l-a impus cu 6-4. În al doilea act, Begu nu a întâmpinat nicio problemă și a câștigat 6-2, învingând-o pe favorita nr. 27 de la Paris.

Jucătoarea noastră o va întâlni câștigătoarea meciului dintre Varvara Gracheva – Bernarda Pera.

În primul tur, Begu a învins-o pe Julia Riera, scor 6-2,6-2. Meciul a durat o oră și 10 minute. Miercuri, românca a jucat și în primul tur al competiției la dublu.

Irina Begu va primi un cec de 158.000 de euro și 100 de puncte WTA.

Pe tabloul principal de la Roland Garros au mai fost și Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, dar au fost eliminate în pimul tur.