Ipoteză șoc la Cupa Mondială. Spania a pierdut intenționat meciul cu Japonia?!

Spania a pierdut ultima partidă din grupe de la Cupa Mondială din Qatar, scor 2-1, împotriva Japoniei.

După înfrângerea cu Japonia, ibericii au pierdut primul loc în grupă, dar acest lucru nu îi dezavantajează deloc.

Spania a pierdut intenționat?

În cazult în care Spania câștiga partida cu Japonia și implicit grupa la Campionatul Mondial, naționala lui Luis Enrique ar fi dat peste Croația în optimi.

În cazul în care trecea de Croația, ”Furia Roja”, ar fi întâlnit cel mai probabil naționala Braziliei în sferturi.

Clasarea pe locul 2, le-a facilitat spaniolilor parcursul la Mondial.

Spania va întâlni Marocul în faza optimilor, iar în cazul unei victorii, în sferuri vor putea da peste Portugalia.

Presa din Spania a început să speculeze încă de aseară acest scenariu:

„Odată cu victoria Germaniei asupra naționalei din Costa Rica, echipa noastră și-a asigurat locul 2 în Grupa E. Cu acest loc 2, „La Roja” întâlnește Marocul în optimile Cupei Mondiale 2022. Dacă îi vom învinge pe marocani, am putea întâlni Portugalia în sferturi, iar Franța pare să fie adversara favorită în eventualele semifinale.

După ce au evitat primul loc, oamenii lui Luis Enrique au scăpat de partea de tablou care i-ar fi adus probabil Brazilia încă din sferturi, și un duel cu Argentina într-o posibilă semifinală. Nu ar fi fost chiar un traseu confortabil pentru naționala Spaniei”, scriu cei de la sport.es.