Ionuț Radu, debut cu stângul la Auxerre. Ce notă a primit portarul român

Ionuț Radu, debut cu stângul la Auxerre. Românul a încasat două goluri în meciul cu Montpellier (0-2), în etapa cu numărul 20 din Ligue 1.

Antrenorul francezilor a decis să-l titularizeze, iar portarul român reușit să mențină poarta intactă o oră. În minutul 62 a fost însă învins de Stephy Mavididi. Englezul a mai marcat o dată în minutul 80.

Radu a fost cel mai slab jucător de la Auxerre, jurnaliștii de la Sofa Score acordându-i nota 6.2.

„Am avut ocazia să-l aducem pe Radu. Este un internațional care a jucat meciuri la Inter și are experiență la cel mai înalt nivel, în Serie A”, a spus Christophe Pelissier, antrenorul lui Auxerre, înaintea meciului cu Montpellier.

Ce au spus francezii când l-au transferat pe Ionuț Radu

„Născut în 1997 la București, România, Andrei Ionuț Radu a fost considerat rapid un jucător promițător. A semnat cu Inter Milano la 16 ani și a bifat primele apariții la echipa mare trei ani mai târziu.

Internațional român a ajuns în semifinala Euro U21 2019 și continuă să progreseze. Are în prezent două selecții la echipa națională. Cu experiența sa din Italia, portarul se alătură, așadar, lui Auxerre pentru următoarele 6 luni.

Portarul de la Inter Milano este împrumutat până la finalul sezonului, fără opțiune de cumpărare. Va purta tricoul cu numărul 1”, au notat cei de la Auxerre.

Ionuț Radu a ajuns în Italia în anul 2013, la Pergolettese Youth. Apoi, portarul a fost transferat de Inter Milano. De-a lungul timpului a fost împrumutat la echipe precum Avellino, Genoa, Parma și Cremonese.