Ionela Cozmiuc, prima reacție după ce a câștigat medalia de aur la Mondialele de canotaj

Ionela Cozmiuc a câștigat medalia de aur în proba de simplu vâsle feminin, categorie uşoară, vineri, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Racice (Cehia).

Cozmiuc, medaliată cu aur şi la Europenele de la Munchen, în această vară, a început cursa mai greoi, dar a încheiat în forţă, câştigând fără probleme. Este al treilea titlu mondial al sportivei în vârstă de 27 de ani, după cele la dublu din 2017 și 2018.

„Medalia asta câștigată singură cred că este cea mai frumoasă. Mai am încă două la care țin foarte mult. Eu am fost focusată pe ce am avut de făcut în această cursă și mă bucur că s-a terminat așa”, a declarat Ionela Cozmiuc.

„S-a dovedit cât de bine a putut să controleze cursa. O cursă de o adevărată campioană. Trebuie să ai un psihic foarte tare să faci o asemenea cursă. Ionela este un sportiv cu care orie antrenor și-ar dori să lucreze. Mă bucur că a luat această medalie, una care îi dă o altă stare de a reveni în cantonament”, a declarat  Elisabeta Lipă.

Echipaje româneşti care vor concura în finalele Mondialelor de canotaj

Dublu rame feminin (sâmbătă): Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu;
Dublu rame masculin (sâmbătă): Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan;
Patru rame feminin (sâmbătă): Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Magdalena Rusu şi Roxana Anghel;
Patru rame masculin (sâmbătă): Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Forin Lehaci;
Patru vâsle masculin (sâmbătă): Mihai Chiruţă,Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache;
Dublu vâsle feminin (duminică): Ancuţa Bodnar, Simona Radiş
8+1 feminin (duminică): Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu şi Victoria Ştefania Petreanu;
8+1 masculin (duminică): Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu.