Ion Crăciunescu, verdict clar! Greşelile de arbitraj de la meciul celor de la FCSB. Fostul mare arbitru a spus clar

Ion Crăciunescu a dat verdictul clar în urma partidei dintre FCSB și Petrolul, scor 1-1. Greşelile de arbitraj din timpul meciului au fost revăzute și analizate. Fostul mare arbitru este de părere că deciziile luate de central au fost corecte.

Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate de arbitraj din meciul FCSB – Petrolul 1-1. Faza cea mai contestată de cei de la FCSB a fost cea din minutul 90+4, când Alexandru Tudorie a marcat și a egalat scorul partidei.

Ion Crăciunescu a dat verdictul clar !

Prima fază analizată a fost în minutul 29, când Mihai Popescu a fost eliminat după ce i-a spart capul cu cotul lui Alexandru Tudorie. Fostul arbitru a transmis că e decizia corectă.

”Văd că-i sparge capul, am văzut sânge. Dacă se lasă cu sânge, înseamnă că lovitura a avut intensitate, deci nu putem să-l încadrăm la neglijență, ci la fault grosolan.
El pune mâna pe umăr, dar îl lovește cu cotul. Când apare sângele, înseamnă că a fost un fault grav”, a spus Crăciunescu, conform digisport.ro.

În minutul 88, Alexandru Musi a fost lovit cu cotul în față, de Tommi Jyry, iar finlandezul a primit cartonaș galben. Verdictul lui Crăciunescu: ”jucătorul Petrolului trebuia eliminat!”

”Se duce cu cotul în fața adversarului, nu e de galben niciodată, întotdeauna este de roșu”, s-a pronunțat Ion Crăciunescu.

Faza cea mai contestată de roș-albaștri a avut loc în minutul 90+4, când Tudorie a egalat. Gazdele au cerut un fault în atac, dar Crăciunescu a transmis că, deși a existat un contact, golul a fost regulamentar.

”Târnovanu trebuie să știe că e protejat doar în suprafața de protecție a portarului. Cu picioarele este în suprafața de protecție, dar cu mâinile este în afara. E o fază în zona gri și trebuie să dăm creditul arbitrului. Jucătorul sare corect la cap, portarul nu are mingea în mâini, nu se duce în portar. Eu dădeam gol. E un contact”, a declarat Ion Crăciunescu.