Ion Crăciunescu s-a enervat cumplit. A dat de pământ cu Istvan Kovacs: ‘Inadmisibil! Trebuie să desființăm cartonașul’

Ion Crăciunescu l-a criticat pe Istvan Kovacs după meciul dintre Farul și CFR Cluj, scor 0-3. În opinia fostului arbitru, Kovacs a luat decizii greșite în două momente importante ale partidei.

Prima fază a avut loc în minutul 7. Atunsi Pitu l-a lovit cu piciorul și l-a lovit pe Cristian Manea. Arbitru nu l-a sancționat și a dictat doar o lovitură indirectă.

„Pe Kovacs l-am lăudat tot timpul, dar să dai lovitură indirectă la așa ceva, o talpă în care îi capul, este inadmisibil! Uite aici, nu se poate!

Dacă ăsta nu e de roșu înseamnă că trebuie să desființăm cartonașul! Când ridici piciorul deasupra capului e deja o chestiune de neglijență. Dacă are loc contact, se produce lovitură liberă directă. Dacă are și urmări, cum e spargerea capului, atunci e și cartonaș roșu.

Neglijența lui a produs efecte. Nu e sânge să zici că a fost puțin zgâriat”, a spus Ion Crăciunescu la „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Ion Crăciunescu: „Nici nu avea nevoie de VAR”

A doua fază de care s-a legat Crăciunescu a avut loc în minutul 56. CFR Cluj a primit o lovitură liberă de la aproape 35 de metri, lateral dreapta. Mingea a căzut în careu, apoi s-a dus spre colțul lung. Yuri a atacat, dar a fost lovit faultat. Kovacs a avut nevoie de VAR pentru a dicta lovitura de pedeapsă.

„Nici nu era nevoie de VAR pentru așa ceva! Știi ce mă surprinde pe mine? Kovacs e într-o poziție bună, iar faultul e grosolan!”, a mai spus fostul arbitru.