Ion Crăciunescu a dat verdictul! Ce spune despre penalty-ul cerut de Darius Olaru în meciul cu Sparta Praga. A fost viciere de rezultat

Ion Crăciunescu a dat verdictul despre lovitura de la 11 metri cerută de Darius Olaru, din minutul 29, al partidei cu Sparta Praga. Fostul arbitru a spus că penalty-ul cerut de jucătorul roș-albaștrilor a fost unul corect.

Darius Olaru a cerut penalty la faza în care a fost doborât în careu de un adversar. Arbitrul danez Morten Krogh a lăsat jocul să continue și chiar i-a dat cartonaș galben lui Darius Olaru pentru simulare. Ion Crăciunescu consideră că decizia a fost una total greșită.

Ion Crăciunescu a dat verdictul!

FCSB a fost învinsă de campioana Cehiei, Sparta Praga, cu scorul de 3-2, în manșa retur a turului trei preliminar Champions League.
La scorul de 2-0 pentru Sparta, Darius Olaru fost doborât în careul advers. Arbitrul danez a lăsat jocul să continue și chiar i-a dat cartonaș galben românului, pentru simulare.

Crăciunescu a analizat faza și este de părere că decizia arbitrului a fost una greșită. La acel moment se impunea acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru FCSB.

”După cum se vede aici, adversarul a intrat în el și l-a doborât. E 11 metri. Dacă nu dai la asta… Ce să zici?”, a spus Ion Crăciunescu, conform digisport.ro. Cu numai trei minute mai devreme, Sparta Praga a primit un penalty, ducând scorul la 2-0, ca urmare a unei intrări întârziate a lui Joyskim Dawa. Crăciunescu a transmis că decizia a fost corectă.

”Da, penalty, îl lovește. Intenționează să joace mingea, dar îl lovește pe adversar, care a jucat mingea. Îl lovește în cap. Are acoperire arbitrul”, a declarat  Crăciunescu.

După această înfrângere, FCSB a ”retrogradat” în play-off-ul Europa League, unde o va înfrunta pe LASK Linz (Austria). Dacă austriecii se vor impune, FCSB va ajunge în grupele Conference League.