Ioan Ovidiu Sabau știe de ce a pierdut cu Poli Iași! Ce a spus după prima înfrângere a sezonului: ‘Greu de privit’ + Mesaj dur pentru propria echipa

U Cluj a suferit prima înfrângere din acest sezon, 0-1, cu Poli Iași. Ioan Ovidiu Sabău a explicat de ce elevii săi au pierdut cele trei puncte.

Singurul gol al partidei a fosst marcat de Guilherme Soares în minutul 50.

Ioan Ovidiu Sabau știe de ce a pierdut cu Poli Iași

„O primă repriză foarte modestă. Greu de privit pentru cei caree iubesc acest sport. Ambele echipe cu maree teamă. pe noi ne-a dezavantajat terenul. Greu se construia. Nu am putut juca repede. Greu să verticalizăm, să preluăm.

A doua repriză a fost acea fază fixă din care am și luat gol. Sigur ne-a lipsit luciditatea în fața porții. Până la urmă și adversarul a fost agresiv, a ținut bine de rezultat.

Au fost momente în care am dominat totuși. Din dorința de a egala nu am luat cele mai bune decizii.

(n.r la faza golului) Nu sunt supărat pe niciunul.

Foarte modest atacul. Nu am putut să ducem mingile acolo. Atacanții nu au avut soluții. Nu vreau să găsesc scuze, dar pe noi ne dezavantajează când nu avem condiții de joc. Strategia lor a fost cea potrivită.

E o lecție importantă. Trebuie să învățăm lucruri din acest joc. Am însă jucători de calitate, importanți și anul acesta ne putem lupta pentru un loc în play-off. Le-am spus că acest meci va fi mai greu decât ultimele două.”, a spus după meci antrenoul clujenilor.