Interzis cardiacilor! Chindia a egalat-o pe Universitatea Cluj în ultimele 5 secunde ale prelungirilor!

Chindia și Universitatea Cluj n-au fost deloc încurcate de atmosfera bizar de tristă de pe golașul stadion ”Ilie Oană”. Și au dat sare și piper fotbalului.

Golurile prin care elevii lui Neluțu Sabău au luat avans pe tabelă au fost din acelea de este musai să scrii despre ele.

Senegalezul Thiam a deschis scorul după o fază colosală. A sprintat din propria-i jumătate, a înșirat 3 adversari, trecând ca prin brânză prin apărarea Chindiei, l-a fentat pe ultimul din fața lui și a țintit colțul scurt, mușcând mai întâi din bară.

Și golul lui Gomes din minutul 51 a fost de generic. Portughezul José Gomes a înscris din „foarfecă”.

Dar cu toată poezia oaspeților, gazdele au revenit în joc după un penalty, acordat de Istvan Kovacs la intervenția VAR-ului. Neguț a transformat, iar ultimele 2o de minute, oamenii lui Toni Petrea au forțat egalarea. Popa a nimerit doar transversala în minutul 81. Și într-adevăr, 2-O rămâne scor periculos. Boldor a reușit egalarea în ultimele secunde ale prelungirilor și s-a terminat 2-2.

Chindia: 33.Căbuz – 98. Căpușă, 6. Celea, 25. Boldor, 88. Ad. Ioniță – 17. Chamed, 8. Dulca, 66. Akhmnatov – 9. Cooper, 19. D. Popa Rezerve: 1. Moldovan, 5. Vorobjovas, 21. Orozco, 11. Atanasie, 23. Mihaiu, 16. Perianu, S. Buș, 91. Corinus
Antrenor:  Anton Petrea

U Cluj: 33. Gorcea – 71. Martic, 18. Fl Ilie, 44, Ispas, 27. Chipciu – 94. Bic, 98. G. Simion, 8. Remacle – 19. Nistor – 21. J. Gomes, 93. Thiam Rezerve: 23. Iliev – 6. Miron, 17. Pitian, 52. Pires, 16. I. Filip, 26 Oancea, 22. I Goranov, 7. I. Stoica, 30. Horșia
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău