Înfrângere dramatică pentru România cu Țările de Jos, la Campionatul European! Cristina Neagu, meci de coșmar

Neerlandezele au început meciul firesc, instalându-se la conducerea jocului. Și au ajuns rapid la 3 goluri avans. Însă după 4 minute de superioritate pentru România, diferența a fost recuperată, iar în minutul 14, am și luat conducerea.

Peer Johansson, vechea noastră cunoștință, el fiind antrenor de trei ori la CSM, a cerut time-out. Iar totul s-a schimbat după aceea. Cristina Neagu a marcat primul ei gol abia în minutul 26! Iar la pauză s-a intrat cu scorul de 14-12 pentru Țările de Jos.

După ce s-a accidentat urât în prima parte, Dumanska le-a lăsat locul în poartă Dacianei Hossu și Dianei Ciucă pentru repriza secundă. Iar portarii au jucat un rol important pe final, când România a reușit să egaleze și putea să și conducă. Însă apărarea a fost dublată doar de realizările extremelor Badea și Dindiligan.

Ultimele 5 minute au fost trăite cu sufletul la gură. Și cu un avans recuperabil, de 2 goluri, mai tot timpul. Însă reușitele Elizei Buceschi au fost mult prea puțin, iar Țările de Jos au câștigat la limită, 29-28în prima rundă a grupei C de la Campionatul European de handbal feminin.