Încă o surpriză la Cupa Mondială. Marocul învinge Belgia și este lider în grupă

Maroc a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială și a învins Belgia, scor 2-0 și este pe primul loc în grupa din care mai fac parte Croația și Canada.

Belgia a jucat mai bine dar cei care au marcat de două ori au fost marocanii. Primul gol fiind anulat pe motiv de offside.

Maroc are o șansă imensă să meargă în optimi

În acest moment, Maroc este pe primul loc în grupă cu 3 puncte, urmați de Belgia cu 3 puncte, Croația cu 1 punct și Canada 0 puncte.

Croația și Canada se întâlnesc în această seară.

Belgia a dominat prima repriză și a irosit trei șanse importante de a marca prin De Bruyne, Batshuayi și Meunier.

Cei care au trimis totuși mingea în poartă au fost cei din Maroc. Zyech înscrie, în minutul 45, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid, după ce arbitrul a consultat VAR-ul.

A 2-a repriză a început cu Belgia forțând golul, iar Maroc încercând să lovească pe contra-atac.

Cei care au înscris au fost tot marocanii, de data aceasta Sabiri a înscris un gol perfect regulamentar după ce a șutat sec din lovitură liberă în minutul 75.

În minutul 90+3, Marocul a dat lovitura de grație prin Aboukhlai.

Echipele de start:

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vertonghen – Castagne, Onana, Witsel, E. Hazard, T. Hazard – Batshuayi, De Bruyne
Rezerve: Carrasco, Casteels, Debast, De Ketelaere, Dendoncker, Doku, Faes, Lukaku, Mertens, Mignolet, Openda, Theate, Tielemans, Trossard, Vanaken
Antrenor: Roberto Martinez

Maroc: Bono – Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui – Amrabat, Ounahi, Amallah – Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Aboukhlai, Attiat-Allal, Benoun, Chair, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, Zaroury
Antrenor: Walid Regragui

Stadion: Al Thumama, Doha
Arbitru: Cesar Arturo Ramos Palazuelas / Asistenți: Alberto Marin Mendez și Miguel Angel Hernandez Paredes