Înca o rușine pentru România U19. Remiză albă cu reprezentativa similară a Letoniei

Naționala U19 a României a început lamentabil campania din turneul de calificare pentru Euro 2023. Acasă, la Buftea, micii „tricolori” au scos doar o remiză cu reprezentativa similară a Letoniei, scor 0-0, la debutul selecționerului Alexandru Pelici.

Cu ”perle” din Superligă în primul 11, băieții lui Pelici au reușit doar un egal fără istoric cu o națională a Letoniei mult mai slab cotată.

Alexandru Pelici a debutat cu stângul la naționala U19

Pelici a aruncat în luptă jucători deja consacrați în Superligă precum, Radaslavescu, Musi sau Bordușanu și deși au controlat în mare parte jocul, nu au reuși să desfacă apărarea Letonilor.

În prima repriză în afară de ”bara” lui Radaslavescu și șutul anemic a lui Burdușanu, puștii lui Pelici nu au avut alte oportunități de a marca.

După pauză, Alexandru Pelici a efectuat mai multe schimbări însă nici Atanas Trică, nici ceilalți fotbaliști veniți de pe bancă n-au reușit să schimbe tabela. Cel mai aproape a fost Omar El Sawy, puștiul de 18 ani al celor de la Csikszereda, care a irosit o dublă ocazie pe final.

S-a terminat 0-0, iar România se pregătește acum pentru meciurile cu Lituania și Austria, partide ce vor avea loc la Voluntari.

Echipele de start:

România U19: 1. Dincă – 2. Maftei, 5. Pașcalău, 17. Duțu, 13. Borza – 6. Boțogan, 8. Vulturar – 7. Bordușanu, 10. Radaslavescu, 11. Musi – 9. Burnete
Rezerve: 12. Lefter – 3. Grigore-Huideș, 4. Șuteu, 14. Kovács, 14. Bujor, 16. Leață, 18. D. Sala, 20. El Sawy, 21. A. Trică
Selecționer: Alexandru Pelici

Letonia U19: 1. Parfjonovs – 6. Kožurovs, 2. Sliede, 13. Nosegbe-Susko 17 – 11. Sirbu, 7. Žaleiko, 5. Volkovs-cpt., 4. Atars – 10. Melnis – 20. Lizunovs, 17. Šits.
Rezerve: 23. Veisbuks – 3. Semeško, 8. Alpēns, 9. Pašņevs, 14. Muradjans, 15. Vejkrigers, 16. Patika, 18. Krieviņš, 19. Kačanovs
Selecționer: Jakub Dovalil