Imagini fabuloase din Germania! Zeci de mii de fani au invadat stadionul după victoria lui Leverkusen. Farmaciştii rescriu istoria / Video

Bayern Leverkusen a devenit campioana Germaniei pentru prima dată în istorie! Formația a înregistrat un 5-0 cu Werder Bremen, în cadrul etapei cu numărul 29 din Bundesliga. ”Farmaciștii” au ridicat trofeul după 120 de ani de existență.

Bayer Leverkusen are în acest moment un avans de 16 puncte în fața lui Bayern Munchen, cu 5 etape rămase de disputat.

Zeci de mii de fani au invadat stadionul după victoria lui Leverkusen!

În prima repriză a partidei, Leverkusen a controlat total rivala. A deschis scorul în minutul 25 prin șutul lui Boniface, penalty finalizat cu succes după ce Hermann a fost faultat în careu.

În partea a doua a jocului, ”Farmaciștii” și-au securizat titlul prin reușitele lui Xhaka, în minutul 60 și apoi Wirtz, în minutul 68. Același Writz a închis tabela de marcaj cu un hattrick de senzație, pe ultima sută de metri.

Acela a fost momentul când fanii lui Leverkusen au invadat gazonul. Videoclipul a devenit viral pe internet.

Jurgen Klopp este ultimul antrenor care a reușit să întrerupă serie de titluri consecutive a lui Bayern Munchen. Antrenorul german a cucerit Bundesliga alături de Borussia Dortmund în sezonul 2011/2012.

Bayern Munchen a avut parte de 11 titluri consecutive. În prezent, Xabi Alonso, care a anunțat că va rămâne la Leverkusen și în sezonul viitor, are șanse foarte mari să fie ”urmașul” lui Jurgen Klopp, potrivit Mundo Deportivo.