Ilie Năstase, mesaj de ultimă oră! Ce i-a transmis lui David Popovici după ratarea finalei. Înotătorul a surprins pe toată lumea

Ilie Năstase, mesaj de ultimă oră! S-a aflat ce i-a transmis lui David Popovici după ratarea finalei. Înotătorul a surprins pe toată lumea. Deşi era mare favorit la Mondiale, nu a luat nicio medalie.

David Popovici a încheiat pe 6 finala probei de 100 de metri, de la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka.

Ce i-a transmis lui David Popovici după ratarea finalei

Ilie Năstase susţine că David trebuie să rămână în continuare concentrat pe ce trebuie să facă, deoarece în sport există mereu fluctuaţii.

Fostul lider ATP s-a declarat convins de faptul că David a dat totul în finala de la 100 de metri liber. Trebuie să rămână concentrat în continuare pe ceea ce are de făcut.

„În sport mai sunt şi contra-performanţe. Alţii sunt mai buni. Nu am ce să comentez. La noi, când câştigi, se uită…le aducem aminte doar pe alea pe care nu le-am câştigat. Poate să piardă, e obosit probabil.

El trebuie să fie acelaşi, chiar dacă uneori nu câştigă. Ce să-i spunem? El ştie mai bine, vrea să câştige fiecare cursă, dar nu ştiu dacă e posibil. Să-l lăsăm să-şi vadă de treaba lui.

Fiecare cursă e diferită, nu-mi fac probleme pentru Olimpiadă”, a declarat Ilie Năstase, pentru AntenaSport.

David Popovici, cel care deţine recordul mondial la această probă, s-a calificat cu al 5-lea timp în finală. Cursa a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers, care a reușit timpul de 47:15. Noul campion mondial a fost urmat de Jack Alexy, care a cucerit argintul cu 47:31. Podiumul a fost completat de Goussett, cu 47.42.