Ilie Dumitrescu nu s-a mai abţinut! Ce a putut să spună despre cei de la FCSB. Dezvăluiri după meciul cu Sparta Praga

Ilie Dumitrescu a comentat jocul elevilor lui Elias Charalambous din prima manșă a turului trei preliminar UEFA Champions League cu Sparta Praga. Fostul internațional este de părere că a fost cel mai bun joc al roș-albaștrilor.

FCSB a remizat în meciul tur cu Sparta Praga scor 1-1. Scorul a fost deschis de FCSB, prin Dawa, în minutul 61, iar în minutul 78 au egalat și cehii, prin Olatunji.

Ilie Dumitrescu nu s-a mai abţinut!

Ilie Dumitrescu a urmărit cu mare atenție meciul de marți seara și a ajuns la o concluzie, a fost cel mai consistent meci al roș-albaștrilor din ultimii ani. Foarte multe ocazii extraordinare, iar Darius Olaru a jucat la un nivel foarte ridicat.

”Echipa asta (n.r. – Sparta Praga) nu este slabă. A jucat foarte bine FCSB în seara asta. Este cel mai bun meci din ultimii ani făcut de FCSB, la un nivel superior.

Și cu Coman, și cu toată echipa aia, dar în seara asta a făcut cel mai consistent meci, cel mai bun meci, cel mai solid meci.

Sparta nu este o echipă ușoară, o să vedeți și la București. Dar în seara asta, FCSB s-a ridicat la un nivel foarte bun. Linia de mijloc a fost superioară celor de la Sparta. Lixandru, Șut, Olaru… Olaru împinge jocul. Olaru are personalitate. Olaru este genul de jucător care poate să-i pună în valoare pe cei trei.

Dacă materializau ocaziile, erau cu un pas în play-off. Pasa aia a lui Olaru pentru Băluță, extraordinară. Dacă prinde cadrul porții, e gol.

(nr. – golul al doilea de la Sparta Praga) La ei, a fost fault. Faultul nu se mai pune? A fost fault. FCSB a arătat foarte bine”, a comentat, la Digi Sport, Ilie Dumitrescu.