Ilie Dobre este istorie! Acest comentator efectiv a înnebunit, la dolul doi al Arabiei/ Video

Arabia Saudită a furnizat marea surpriză a Campionatului Mondial și a învins, în primul meci al grupei, Argentina lui Leo Messi

Bucuria fanilor din Arabia Saudită a fost fără margini, iar fanii din fața televizoarelor au fost stimulați și de comentatorul partidei.

O țară întreagă a înnebunit

La golul doi al Arabiei Saudite, o țară întreagă a înnebunit. Comentatorul partidei a urlat minute întregi și a devenit viral pe rețelele de socializare.

Fanii Arabiei Saudite s-au bucurat în cel mai inedit mod cu putință. Pe un fan l-a încurcat până și ușa de la intrare, pe care a scos-o din balamale.

De asemenea, pe stadion au fost peste 20.000 de fani ai saudiților, care au savurat victoria istorică în fața Argentinei.

Sărbătoare în Arabia Saudită

Salman bin Abdulaziz al Saud, regele Arabiei Saudite, a decretat o zi liberă pentru toți muncitorii din Arabia Saudită.

De asemenea, toate școlile din Arabia Saudită s-au închis, iar elevii vor avea la rândul lor o zi liberă.

În privința fanilor saudiți prezenți în Qatar, cu siguranță ei vor continua sărbătoarea cel puțin până sâmbătă, când este programat al doilea meci al favoriților de la Cupa Mondială, cu Polonia.

Argentina, înfrângere la primul meci

Reprezentativa Argentinei a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de selecţionata Arabiei Saudite, într-uun meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar.

Argentinienii au condus cu 1-0, prin golul marcat în minutul 10 de Lionel Messi, din penalti.

Arabia Saudită s-a impus datorită golurilor înscrise într-un interval scurt de timp de Al-Shehri ’49 şi Al Dawsari ’53.

În minutul 28, un gol al argentinianului Martinez a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Loturile celor două echipe:

Argentina: Martinez – Tagliafico (Acuna ’71), Otamendi, Romero (Martinez ’59), Molina – Paredes (Fernandez ’59), De Paul – P. Gomez (Alvarez ’59), Messi, Di Maria, L. Martinez.

Arabia Saudită: Alowais – Alshahrani (Al-Breik ‘90+9), Albulayhi, Altambakti, Abdulhamid – Alfaraj (Al Abed ’45, Al Amri ’89), Almaki, Kanno – Aldawsari, Alshehri (Alganham ’78), Albrikan (Asiri ’89).