Iga Swiatek, pas important la Jocurile Olimpice 2024! Liderul mondial, aproape de medalie. Angelique Kerber, out din turneu şi din tenis

Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală, la Jocurile Olimpice 2024! Jucătoarea clasată pe locul unu mondial este la un pas de obține o medalie. Fostul lider WTA, Angelique Kerber a fost învinsă la ultimul turneu din carieră.

Iga Swiatek, poloneza care se află în fruntea clasamentului WTA, a învins-o pe americanca Danielle Collins, care a abandonat în setul trei. Angelique Kerber și-a anunțat retragerea din tenis.

Pas important pentru Iga Swiatek!

Numărul 1 mondial, Swiatek s-a calificat în sferturile de finală ale turneului olimpic de tenis de la Paris. Poloneza a trecut miercuri de Danielle Collins, favorita nr. opt. Americanca a abandonat în setul trei la scorul de 6-1, 2-6, 4-1 pentru adversară.

Liderul clasamentului WTA are în prezent o serie de 20 de victorii consecutive pe zgură.
Collins, se află în ultimul ei sezon în circuit la vârsta de 30 de ani.

Swiatek o a întâlni în semifinale pe Zheng Qinwen din China, cap de serie nr. șase. Zheng a pus capăt carierei fostului lider mondial Angelique Kerber, miercuri, învingând-o pe sportiva germană în sferturi.

Ultimul turneul din cariera fostului lider mondial, Angelique Kerber!

Cariera profesionistă de tenis a lui Angelique Kerber s-a încheiat la vârsta de 36 de ani, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris. Tenismena a fost învinsă de Zheng Qinwen, cap de serie numărul 6, cu 6-7(4), 6-4, 7-6(6), în sferturile de finală.
Nemțoaica a câştigat Australian Open şi US Open în 2016, precum şi Wimbledon în 2018 și a ocupat locul 1 mondial timp de 34 de săptămâni, între 2016 şi 2017.

Kerber a anunţat înaintea JO că turneul de la Paris va fi ultimul din cariera sa. Aceasta a fost la două game-uri distanţă de a ajunge pentru a doua oară în carieră în fazele pentru medalii.