Iga nu mai e invincibilă! Liderul WTA a suferit o nouă înfrângere: a fost eliminată de Caroline Garcia la ea acasă, la Varșovia

După 18 victorii și trei turnee câștigate (Stuttgart, Roma și Roland Garros), liderul la zi al WTA, Iga Swiatek, a suferit prima înfrângere pe zgură în 2022.

La general, Iga Swiatek are 48 de victorii, iar înfrângerea cu Caroline Garcia, locul 45 WTA, este abia a cincea a anului, însă vine la nici o lună de la eșecul suferit la Wimbledon în fața unei alte franțuzoaice, Alize Cornet.

Caroline Garcia a produs surpriza în sferturile de finală ale turneului pe zgură de la Varșovia, după ce a eliminat-o pe Swiatek la ea acasă, la capătul unui meci care a durat două ore și 19 minute.

Caroline Garcia s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 1-6, 6-4, și a bifat primul succes împotriva unui lider mondial.

În semifinală, Caroline Garcia o va înfrunta pe italianca Jasmine Paolini (locul 58 WTA). În cealaltă semifinală se vor întâlni românca Ana Bogdan (108 WTA) şi ucraineanca Kateryna Bandl (190 WTA).