Ianis Hagi, în centrul atenției la meciul cu selecționata Columbiei. Jurnaliștii spanioli au avut un mesaj clar. Jucătorul lui Alaves nu se aștepta la așa ceva

Jurnaliștii spanioli au fost cu ochii pe Ianis Hagi la meciul amical cu selecționata Columbiei. Tricolorii au pierdut, însă ibericii au avut doar cuvinte de laudă pentru jucătorul lui Alaves.

Naţionala României a fost învinsă de Columbia, scor 3-2, într-un meci de amical. În prima paridă test, disputată la Bucureşti, tricolorii au remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Ianis Hagi, în centrul atenției la meciul cu selecționata Columbiei

Dacă la Alaves Ianis Hagi nu a impresionat până acum, jurnaliștii spanioli au avut doar cuvinte de laudă pentu internaționalul român care a marcat un gol în poarta Columbiei.

Marca a remarcat după meciul disputat la Madrid, pe Wanda Metropolitano, stadionul lui Atletico, că Ianis Hagi a fost la un pas de a reuși dubla.

”Hagi a revoluționat România. Repriza a doua a început cu parada lui Moldovan la șutul lui Luis Diaz, dar cu dominarea României, cu un mare Hagi. După o acțiune care s-a încheiat cu șutul pe lângă poartă al lui Corboda, câteva minute mai târziu, Hagi a făcut 3-1. A avut ocazia de a face 3-2, dar mingea a trecut pe lângă bară. Ultimele minute au fost cu ocazii de ambele părț. Un gol de la Tănase care a dus scorul la 3-2. Victorie pentru Columbia”, a scris Marca.

Presiune uriaşă pentru internaționalul român

Ianis Hagi a vorbit după meciul amical. Jucătorul lui Alaves spune că forma fizica nu este o problemă pentru el, ci minutele puține jucate.

„Două teste unde s-au încercat foarte multe chestii, jucători pe care Mister a vrut să îi încerce pe diferite poziţii, inclusiv pe mine. Bine, poziţie nouă la naţională… ca şi număr 8 am mai jucat la club şi în Belgia. Două teste bune, să zic aşa. Clar, când pierzi, nu îi place nimănui. Dar ţinând cont de situaţii, de schimbări, de adversarul pe care l-am înfruntat în seara asta, putem să luăm şi chestii pozitive.

În primul rând, înseamnă mult că a venit familia. Am reuşit să-i scot puţin din stresul şi munca pe care o au zi de zi în ţară. Mereu sunt recunoscător că am posibilitatea asta să îi fac fericiţi. Apoi da, aici a fost un amical, ei au jucat în 94 la Mondiale, e diferenţă mare. Când marchezi împotriva Columbiei, o naţională aşa puternică cum sunt ei şi neînvinşi de 21 de meciuri acum, clar sunt şi chestii pozitive acum… şi individual, şi colectiv”, a declarat Ianis Hagi la Antena 1.