Hocheiștii de la ACSH Gheorgheni s-au calificat în premieră în finala Erste Liga

ACSH Gheorgheni s-a calificat în premieră în finala Erste Liga la hochei pe gheaţă, după ce a învins-o pe Corona Braşov cu scorul de 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0), dramatic, după prelungiri, vineri seara, pe propriul patinoar, în meciul decisiv al semifinalei.

Harghitenii s-au impus cu scorul general de 4-3 în această semifinală desfăşurată după sistemul cel mai bun din şapte partide, potrivit agerpres.ro.

Brance Orban a deschis scorul pentru gazde (15:02), ”lupii” au egalat prin Danil Koger (46:49), iar Sebastien Sylvestre a înscris golul victoriei în prelungiri (73:53).

În finală, care se joacă tot după regula cel mai bun din şapte meciuri, ACSH Gheorgheni o va înfrunta pe câştigătoarea dintre FTC-Telekom şi Budapest Jegkorong Akademia HC. Cele două echipe sunt la egalitate, 3-3, înaintea meciului decisiv de vineri seara.