Hertha Berlin, al treilea club din Bundesliga care este eliminat din Cupa Germaniei

Echipa Hertha Berlin a fost eliminată din Cupa Germaniei la fotbal, după ce a fost învinsă de echipa de ligă secundă Eintracht Braunschweig, cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, duminică, într-un meci din primul tur al competiţiei, transmite AFP.

Scorul a fost egal după 90 de minute (2-2) şi după prelungiri (4-4). Berlinezii au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Davie Selke (10) şi Myziane Maolida (42), dar au fost egalaţi în decurs de câteva minute în repriza secundă, când gazdele au punctat prin Brian Behrendt (63 – penalty) şi Lion Lauberbach (66). Eintracht a preluat conducerea în debutul prelungirilor prin Immanuel Pherai (91), apoi Hertha a punctat de două ori la rând, prin Lucas Tousart (103) şi Dodi Lukébakio (106), însă echipa din Braunschweig a izbutit să trimită meciul la loviturile de departajare graţie golului semnat de Bryan Henning (118).

Hertha devine al treilea club din Bundesliga care părăseşte Cupa Germaniei, după ce sâmbătă au fost eliminate Bayer Leverkusen şi FC Koln, şi ele scoase din cursă de echipe de eşalon inferior, potrivit agerpres.ro.

Bayern Munchen, campioana Germaniei pentru a zecea oară consecutiv, a învins-o sâmbătă pe deţinătoarea trofeului, RB Leipzig, cu 5-3, în Supercupa Germaniei, astfel că aceste echipe vor juca meciurile din primul tur al competiţiei la finalul lunii august, cu Viktoria Koln (liga a treia), respectiv Teutonia Ottensen (liga a patra).