Hermannstadt – FC Argeș 1-1. Egalul care nu ajută pe nimeni. Scandări xenofobe din partea suporterilor oaspeți

Hermannstadt – FC Argeș, din etapa cu numărul 24 din Superligă s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar argeșenii au ajuns la 6 meciuri fără victorie.

Partia s-a încheiat pe o ninsoare masivă dar gazonul a rezistat eroic.

Hermannstadt – FC Argeș, egalul care nu ajută pe nimeni

FC Argeș a deschis rapid scorul. În minutul 17, Arnold Garita a marcat după o acțiune de mare efect. A driblat mai mulți adversari după care a trimis în plasă. După ce toată repriza sibienii nu au avut vreo ocazie notabilă, elevii lui Marius Măldărășanu au restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize. Paraschiv a marcat din penalty.

Spre finalul primei reprize, fanii oaspeților au scandat „Ungaria ne s*** p***!”. Arbitrul Andrei Antonie nu a luat nicio decizie, părând că nu a auzit nimic.

În a 2-a repriză a început să ningă masiv iar prima faza importantă de poartă a venit în minutul 68, când o minge respinsă în față de Micle a creat panică la poarta argeșenilor.

Argeșenii au avut inițiativa pe finalul partidei dar încercările timide ale lui Garita nu au adus niciun rezultat pe tabela de marcaj, iar partida s-a încheiat 1-1.

Hermannstadt – FC Argeș, echipe de start:

HERMANNSTADT: Letica – Medina, Ene, Bejan, Butean – Petrescu, Mino, Biceanu – Bărbuț, Paraschiv, Popescu
REZERVE: Muțiu, Limaj, Antoche, Issah, Iancu, Balaure, Oroian, Buhăcianu, Babic
ABSENȚI: Opruț (suspendat), I. Stoica, Alhassan (accidentați)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

FC ARGEȘ: Micle – Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi – Meza Colli, Njike – Jakolis, Bassong, Bertrand – Garita
REZERVE: Straton, Tîrcoveanu, Turda, Calcan, Dobrosavlevici, Hanne, David Croitoru, Mimito Biai, Brendon
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) / Arbitru VAR: Coza Ionuţ (Cernica), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)