Harry Kane a doborât recordul lui Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo a bifat și el un record și a revenit cu `dublă` la națională + Rezultatele serii în preliminariile Euro 2024

Prima rundă a preliminariilor pentru Euro 2024 s-a consumat, iar șocul serii a fost reprezentat de reeditarea finalei Euro 2020, dintre Italia și Anglia, care s-au întâlnit într-un meci contând pentru grupa C.

Italia avea să piardă meciul de pe teren propriu cu 2-1. Declan Rice a deschis scorul pentru englezi în minutul 13, iar Harry Kane a schimbat tabela din lovitură de la 11 metri, în minutul 44.

În minutul 56. Mateo Retegui, atacantul care l-a scos pe Andrea Compagno de pe lista lui Mancini, a redus din diferență pentru campioana europeană. N-a fost însă suficient, iar Italia a debutat cu stângul.

Ronaldo, încă un record

Roberto Martinez a debutat pe banca Portugaliei cu un liniștitor 4-0 cu Liechtenstein. Cristiano Ronaldo a fost titular și a marcat două goluri, unul din penalty și unul din lovitură liberă.

A fost al 197-lea meci jucat de Cristiano pentru prima reprezentativă a Portugaliei, record absolut în fotbalul mondial.