Hagi l-a surclasat pe Dică, 3-1, la Ovidiu! Farul e superliderul, iar FCSB ocupă acum loc de baraj în Liga I!

O simplă privire asupra clasamentului, ce-i drept, provizoriu, și-ți vine să te ștergi la ochi. Echipa în care Gigi Becali a băgat milioane ocupă un neverosimil loc de baraj, în acest moment! Cât poate fi de motivant înaintea celui mai greu meci din Conference League, cel cu West Ham United de la Londra? Rămâne de urmărit.

Ce e cert însă e că Gică Hagi are toate motivele din lume să zâmbească. Are față de lider, echipa lui joacă exact cum trebuie să joace un lider. La fel de adevărat este că a avut nevoie de un mic ajutor de la adversar ca să spargă gheața.

În minutul 22, Joyskim Tchakonte Dawa l-a tras de de tricou pe Louis Munteanu în interiorul careului, iar Alibec a transformat cu puțin noroc, fiindcă Ștefan Târnovanu a fost aproape de a apăra.

Când fotbaliștii se gândeau deja la pauză, în minutul 45, a venit și cel de-al doilea gol, marcat de Kevin Grobry. A fost momentul în care Dică și aruncat ecusonul de antrenor spre banca de rezerve. Ce s-a întâmplat la vestiare, dacă s-a spart ceva, s-a aruncat ceva sau s-a strigat ceva, nu știe nimeni, deocamdată.

Dar pe teren, nu prea s-a văzut mare lucru. Chiar dacă în minutul 70, Andrea Compagno și-a marcat debutul în tricoul roș-albastru cu un gol de atacant pur-sânge.

Totuși, dacă jucătorii lui Dică au sperat că vor întoarce rezultatul, li s-a tăiat elanul după doar 7 minute. Constantin Grameni a înscris a trecut cifra 3 în caseta tehnică, în dreptul Farului.

Chiar dacă ar fi putut să fie 4, în cazul în care penalty-ul fluierat inițial după duelul lui Radunovic cu Grameni ar fi rămas și după semnalizarea VAR și, dacă evident, ar fi fost transformat.

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – K. Doukoure, Nedelcu, T. Băluță – Casap, Alibec, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi – Corinus, Artean, Borza, Grameni, Pitu, Torje, Morar, R. Moldoveanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu – R. Boboc, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Dulca – Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman – Compagno
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, I. Stoica, Miculescu, Oaidă, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică