Gimnaștii români au câștigat șapte medalii la Cupa Mondială de la Mersin

Gimnaștii români au făcut o figură frumoasă la Cupa Mondială de la Mersin, Turcia. S-au întors cu șapte medalii, patru de aur, una de argint şi două de bronz.

Ana Maria Bărbosu a fost vedeta zile. Gimnasta a câștigat trei medalii de aur, la paralele (13,600), bârnă (13,950) şi sol (12,900), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Gabriel Burtănete a câștigat trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri

Gabriel Burtănete a luat cea mai strălucitoare medalie la sărituri, cu o medie de 14,725 (note de 14,750, respectiv 14,700).

Andreea Preda a a câştigat două medalii, argint la sol (12,650) şi bronz la bârnă (12,600), în timp ce în finala de la paralele a ocupat ultimul loc (8), cu 12,250, în timp ce Andrei Muntean a obţinut bronz la paralele (14,400), aparat la care Gabriel Burtanete a fost al şaptelea, cu 13,900.

Muntean s-a clasat pe locul patru la inele (13,850) şi pe şase la sol (13,800), în timp ce Răzvan Marc a fost al cincilea la bară (13,550) şi al şaselea la inele (12,700).

Gabriel Burtănete a primit trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri în acest sezon al Cupei Mondiale Challenge.