Gigi Becali s-a dezlănţuit! Mesaj clar pentru Andrea Compagno. Ce spune despre jucătorii pe care i-a dat afară de la FCSB

Gigi Becali s-a dezlănţuit! Patronul vicecampioanei României a venit cu un mesaj clar pentru atacantul italian Andrea Compagno. S-a aflat ce crede latifundiarul din Pipera despre jucătorii pe care i-a dat afară de la FCSB.

Gigi Becali, finanțatorul echipei FCSB, a declarat că a plătit suma de 80.000 de euro lui Cristi Ganea (31 de ani) pentru a accepta rezilierea contractului. Între timp, fundașul lateral stânga a semnat un contract cu echipa Farul.

Gigi Becali s-a dezlănţuit!

În luna septembrie, FCSB l-a adus pe Cristi Ganea ca jucător liber de contract. Cele 8 meciuri ale lui Ganea în tricoul vicecampioanei nu au fost pe placul lui Gigi Becali, care a depus eforturi considerabile pentru a se despărți de acest jucător în timpul campaniei de transferuri din această iarnă.

„I-am dat lui Ganea 80.000 de euro să plece, lui Djokovic 70.000. La oricine e posibil să se întâmple asta, dacă nu funcționează. Dar Rotariu nu vrea să plece nicidecum”, a spus Becali, potrivit OrangeSport.

Pe lista posibilelor plecări, următorul nume este cel al atacantului Andrea Compagno, pe care îl dorește formația Neftchi Baku. Gigi Becali a confirmat că a fost de acord să-l vândă pe italian pentru suma de 400.000 de euro. Acum, rămâne ca echipa din Azerbaidjan să transmită o ofertă oficială.

„Am zis că-l dau, i-am dat și hârtie (n.r. – acceptul formal pentru transfer). Pentru 400.000 de euro, da. Să vedem acum ce zic ei. Crezi că mă interesează de Compagno?

Nu am vrut să scap de el. Uite care e diferența între Ganea, Djokovic și Compagno. Ălora le-am dat 70-80 de mii să plece, pe ăsta cer 400.000. E diferență, nu?

Doar că nu e ce vreau eu, vreau altceva”, a spus patronul de la FCSB.

În acest sezon, Andrea Compagno a reușit să înscrie doar 4 goluri, ultimele dintre acestea fiind marcate în urmă cu 4 luni, în septembrie 2023, într-un meci împotriva echipei Hermannstadt, încheiat la scorul de 2-2.

Chiar dacă nu mai deține statutul de titular incontestabil la FCSB, Andrea a reușit să acumuleze un număr semnificativ de minute în cele 22 de apariții, totalizând 1.280 de minute. Astfel, înregistrând o medie de 58 de minute jucate pe meci, este important de menționat că în doar 5 dintre aceste partide a fost prezent pe teren pe toată durata jocului.