Gigi Becali, pedepsit! Decizie de ultimă oră împotriva şefului de la FCSB. Cât îl costă acuzaţiile la adresa arbitrilor

Gigi Becali și-a aflat pedeapsa de la Comisia de Disciplină. Patronul de la FCSB nu a fost iertat și a fost sancționat după reacția pe care a avut-o la adresa arbitrajului românesc. Este în scandal cu Răzvan Burleanu.

Gigi Becali a lansat acuzații nefondate la adresa lui Horațiu Feșnic, după ce arbitrul s-a aflat în camera VAR în partida Hermannstadt-FCSB. În acel meci, FCSB a fost învinsă cu 2-0.

Gigi Becali, pedepsit!

Patronul de la FCSB nu a scăpat de sancțiuni, după acuzațiile nefondate la adresa lui Horațiu Feșnic. Becali și-a aflat pedeapsa primită de la Comisia de Disciplină.
FCSB a avut un gol anulat în prelungirile primei reprize, după ce în primă fază Viorel Flueran a validat golul lui Ngezana. Înfrângerea de la Sibiu l-a scos din sărite pe latifundiarul din Pipera, motiv pentru care l-a făcut praf pe arbitru.

„Feșnic e cu CFR, din acest motiv se comportă așa. Nici Istvan Kovacs, nici nimeni altcineva nu e atât de șmecher cum e el. Feșnic e singurul pe care îl poți compara, la șmecherie, cu arbitrii de pe vremuri. Are o perversitate de nedescris. El le dă pe față, e pervers. Dar face acest lucru fiindcă tatăl lui e prieten cu CFR. Deci e împotriva noastră. Pe el n-ai cum să-l dezlegi de CFR. E legat cu lanțuri de CFR”, este declaraţia care l-a adus pe Becali în faţa Comisiei de Disciplină.

Comisia Centrală a Arbitrilor a depus o plângere împotriva lui Becali către FRF. Chiar dacă în primă instanţă s-a speculat că FCSB va fi penalizată cu trei puncte, patronul a scăpat cu o pedeapsă mai blândă. Pe lângă că a fost avertizat, șeful celor de la FCSB a primit și o amendă în valoare de 5.000 de lei.

„În temeiul art. 12, 14 Bis și 15 raportat la art. 52/2/b din RD al FRF, pârâtul Becali George se sancționează cu Avertisment și penalitate de 5.000 lei”, se arată în decizia Comisiei de Disciplină din cadrul FRF.

În derby-ul împotriva rivalei Dinamo, FCSB s-a impus fără probleme, cu 2-0.