Gică Hagi rămâne lider. Farul învinge UTA după un meci cu 2 penalty-uri și un cartonaș roșu

Meciul de la Ovidiu, între Farul și UTA a început cu 7 minute întârziere din cauza sistemului de comunicare dintre arbitrii care nu a funcționat.

Farul Constanța s-a impus cu 2-0 prin golurile lui Denis Alibec în minutul 18 din penalty și Casap în minutul 90 după o mare eroare a portarului arădean.

UTA nu a tras nici un șut pe spațiul porții

Farul a deschis scorul în minutul 18 dintr-un penalty obținut și transformat de golgheterul  lui Hagi, Denis Alibec.

Până la pauză cele două echipe nu și-au asumat riscuri și au atacat ocazional poarta adversă, Farul prin acțiuni mai mult personale ”marca” Alibec iar UTA prin încercările timide ale lui Postolachi.

Repriza secundă a debutat în forță și după șapte minute a fost dictat un nou penalty în același careu ca și în prima repriză, de data aceasta în favoarea arădenilor, după ce Otele a fost ținut în careu de Corinus, iar arbitrul a dictat penalty și eliminare.

Postolachi a ratat lovitura de la 11 metri după un șut lamentabil la mare distanță de spațiul porții.

UTA nu a reușit să își creeze ocazii importante de gol nici după ce a obținut avantajul omului în plus și a ”preferat” un joc la întâmplare în jurul careului constănțean, în timp ce Farul a încercat să lovească pe ”contre”.

În minutul 90, Farul Constanța a închis meciul după un gol marcat de Casap cu un șut plasat, profitând de o respingere greșită a portarului Iacob.

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Corinus, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – K. Doucoure, Alibec, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi – Mboko, Borza, Casap, Sali, R. Moldoveanu, V. Morar, Andronache, L. Banu
Antrenor: Gică Hagi

UTA: P. Iaob – Vukcevic, Benga, Chindriș, Dobrescu – P. Anton, Șteau, Batha – Jobello, Postolachi, Otele
Rezerve: Balauru – Erico, Isac, Ubbink, Stahl, Negoescu, Keșeru, Ademi, Abeid
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Complex Sportiv Academia Hagi  (Ovidiu)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) / Arbitru VAR: Barbu Marian (Făgăraş), Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)