‘Galacticii’ s-au calificat în finala Supercupei Spaniei. Au învins Valencia la loviturile de departajare

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei după ce a învins, la lovituri de departajare, scor 4-3, Valencia, în semifinale.

După 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Pe stadionul King Fahd, din Riad, Arabia Saudită, Real a deschis scorul dintr-un penalti transformat de Benzema, în minutul 39, după ce tot francezul fusese faultat în careu de către elveţianul Eray Cömert, scrie news.ro.

Valencia a egalat chiar în startul reprizei secunde, prin Samuel Lino (minutul 46). Acesta a fost scorul care a rămas pe tabela de marcaj până la finele celor 90 de minute regulamentare, dar şi în cele două reprize de prelungiri.

S-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde madrilenii au înscris prin Benzema, Modric, Kroos şi Asensio. Valencia a marcat prin Cavani, Ilaix Moriba şi Guillamon. Gaya a ratat, iar Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei.

În cealaltă semifinală se întâlnesc, joi, tot la Riad, Betis Sevilla şi FC Barcelona.

Finala va avea loc duminică, de asemenea la Riad.