Gafă colosală a fotbaliștilor din naționala Angliei: momentul care i-a scandalizat pe fani

Anglia a câștigat cu 6-2 în fața Iranului, în primul meci de la Campionatul Mondial, dar fanii englezi s-au supărat pe unii dintre jucători.

Mai mulți jucători din naționala Angliei au greșit imnul și au cântat vechea versiune.

Mount și Luke Shaw i-au supărat pe fani

Mason Mount și Luke Shaw au fost surprinși cântând „God save our gracious Queen”, ceea ce a dat naștere multor discuții în Anglia.

Fanii i-au ironizat pe cei doi jucători englezi considerând că este o lipsă de respect faptul că nu au trecut la noua variantă a imnului ”Good save the King”.

Imnul Angliei s-a schimbat după moartea reginei Elizabeth a II-a, iar acum imnul vorbește despre regele Charles, informează The Mirror.

Protest inediat al fotbaliștilor din Iran

Fotbaliștii Iranului au stat aliniați pentru imnul de stat, dar nu fredonat versurile în niciun moment.

Decizia a plecat ca urmare a decesului Mashei Amini, o tânără de 22 de ani care a murit după ce a fost arestată pentru că a refuzat să poarte hijabul corect.

Au urmat o serie de proteste, oprite cu bestialitate de autorități.

”Nu cântați imnul în semn de protest, nu celebrați la goluri, ca să se vadă că sunteți alături de popor”, le-au cerut activiștii din Iran fotbaliștilor, care au respectat cel puțin prima solicitare.

Anglia, debut fabulos la Cupa Mondială 2022!

Anglia – Iran 6-2 şi britanicii sunt printre favoriţi la câştigarea trofeului. Nu le-au dat nicio şansă asiaticilor şi au rezolvat meciul foarte repede.

Bellingham, Saka şi Sterling au marcat de trei ori în doar 10 minute. La pauză avea deja 3-0. Cei din Iran nu au avut replică. Doar au făcut scandal la golul al doilea, dar reluările le-au dat dreptate arbitrilor. Nu a fost fault la Maguire. Un alt record s-a stabilit în prima repriză cu cele 14 minute de prelungire. Totul s-a întâmplat din cauza accidentării portarului iranienilor. Mai mult, şi repriza a doua a avut alte 12 minute de prelungiri, în total 26.

Saka a făcut dubla în repriza a doua şi englezii au dat drumul la spectacol. Taremi a marcat golul de onoare pentru iranieni. În minutul 71 a marcat şi Rashford pentru 5-1, cea mai mare victorie pentru Anglia la un start de Cupă Mondială. Tăvălugul englez nu s-a terminat aici. Băieţii lui Southgate au făcut 6-1 prin Grealish. S-a terminat 6-2, după ce Taremi a marcat în ultimul minut suplimentar, din penalty.